A czy wiesz, że w Krakowie usypano 6 kopców? To ewenement w skali kraju! Choć jeden z nich – Esterki, już dziś nie istnieje. Co ważne, każdy z nich powstał dla upamiętnienia człowieka.
Kopiec Kościuszki w KRakowie został usypany jest hołd dla Tadeusza Kościuszki, wybitnemu polskiemu wodzowi i bohaterowi narodowemu. To tutaj w Krakowie rozpoczęła się Insurekcja Kościuszkowska i w trzy lata po śmierci bohatera chciano go upamiętnić i tak właśnie usypano kopiec na wzór prehistorycznych kopców Kraka i Wandy.
Historia
Kopiec Kościuszki został wzniesiony w latach 1820-1823. Konstrukcja mierzy około 34 metry wysokości i została wzniesiona na naturalnym wzniesieniu. Kopiec usypali tysiące ochotników. W latach późniejszych kopiec otoczono fortem.
Muzeum
W jego budynkach znajduje się muzeum przybliżające postać Tadeusza Kościuszki – bohatera naszego i amerykańskiego. Można bliżej poznać tego niestrudzonego bojownika o niepodległość, a nawet zmierzyć się z jego mundurem. Ciekawostką jest, że na chrzcie otrzymał jako pierwsze imię Andrzej, ale używał swojego drugiego imienia, a przezywali go „Szwed”, bo fascynował go skandynawski król Karol XII.
Kopiec Kościuszki stał się symbolem ducha walki o wolność i ideały. To symbol dumy narodowej, który przepił serca Polaków będących pod zaborami.