Symbolem miasta Krakowa, znanym już nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest jego Główny Rynek. Ten 200-metrowy kwadrat został wytyczony jeszcze wczasach średniowiecza w 1257 roku. Więcej o historii można przeczytać na tej stronie. Zbiega się tutaj aż 11 ulic. Dziś przyciąga niesamowitą atmosferą, wspaniałymi zabytkami i rozrywką, która może trwać do białego rana.
Panująca nad rynkiem bazylika
Nad płytą rynku wznosi się piękna Bazylika Mariacka. W jej wnętrzach możesz zobaczyć słynny obraz Wita Stwosza. To ze szczytów wieży tej świątyni rozlega się co godzinę słynny hejnał grany przez trębacza. Prezbiterium tej świątyni można zwiedzać, po wcześniejszym zakupieniu biletu.
Sukiennice – tam, gdzie kiedyś handlowano
Piękna budowla, która stoi centralnie na środku tego ogromnego rynku to Sukiennice. To średniowieczny, obiekt służący kupcom i handlarzom z najodleglejszych zakątków Polski i nie tylko. Zresztą po dziś pełni tę funkcję, bo wciąż można tutaj zakupić piękne pamiątki od biżuterii, ubrania po kufle do piwa. Tutaj przeczytasz więcej o Sukiennicach.
Wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz
Adaś, bo tak pieszczotliwie nazywają ten pomnik Krakowianie, stoi pomiędzy Sukiennicami, Bazyliką. To miejsce spotkań młodych, bo to zwykle tutaj umawiają się, by odnaleźć się na tym ogromnym placu.
Samotna Wieża Ratuszowa
Z horyzontu wybija się jeszcze jedna wieża. Ta wieża to jedyna pozostałość po ratuszu, który kiedyś tutaj stał. Wieża ma aż 70 metrów, więc została wykorzystana jako wspaniały punkt widokowy na panoramę miasta. Wewnątrz znajduje się tez Muzeum Miasta Krakowa. Pochodzi ona z XIV wieku.
Kamieniczki okalające rynek
Dookoła rynku odnaleźć można liczne kamieniczki. Mają one niezwykle bogatą historię. We wnętrzach można głównie odnaleźć stylowe restauracje, ale również i muzea. Tak jest np. z Pięknym Pałacem Krzysztofory, do którego Was zapraszamy.